Чи варто водіям побоюватися камер спостереження на дорогах та "листів щастя"

18.07.2016 г. в 08:36, depo

У МВС оголосили, що з 4 липня в тестовому режимі запущена система автоматичної відеофіксації порушень правил дорожнього руху (ПДР).

Правда, міністр МВС Арсен Аваков уточнив: в центр обробки даних надходить інформація, отримана всього лише з трьох камер, повідомляє Depo.Київ з посиланням на "ДС".

Одна з них розташована в Києві, ще дві - в Одесі. Але навіть при цьому "пілот" показав серйозний результат - за шість годин роботи камер були зафіксовані порушення ПДР "вартістю" близько 3 млн грн. (На таку суму могли б бути виписані штрафи). Поки водії не отримують повідомлень про порушення правил, але вже з вересня "листи щастя" почнуть падати в їх поштові скриньки.

У МВС кажуть, що повноцінно система автофіксації запрацює наступного року. Але на практиці не все так просто. Закон №596-VIII, який легалізував відео- та фотофіксацію порушень ПДР, президент Петро Порошенко підписав ще в серпні минулого року. З того часу в МВС неодноразово озвучували терміни введення цієї системи, але далі "тестів" і "пілотів" справа не рушила. Причин тому кілька.

Одна з них - нестача коштів. Щоб закупити обладнання, розставити його на аварійно-небезпечних ділянках автодоріг і інтегрувати в роботу Центру обробки інформації, за словами Арсена Авакова, необхідно "декілька мільярдів доларів". Зрозуміло, що за рахунок держбюджету це зробити нереально. Залишається шукати інвестора, який погодиться профінансувати проект, а вкладені кошти йому будуть повертатися у вигляді частки від зібраних штрафів. Глава МВС каже, що для пошуку інвестора оголосять міжнародний конкурс, але терміни його проведення невідомі. Як, втім, і умови співпраці.

Досі незрозуміло, як будуть використовувати кошти, зібрані у вигляді штрафів з порушників. Чи підуть вони в місцеві бюджети або осядуть в скарбниці держави, який відсоток штрафів виявиться на рахунку тієї компанії, яка закупить і встановить камери і програмне забезпечення.

Порушник не потрібен

Ще одна проблема - недосконалість нормативно-правової бази в Україні. Саме з цієї причини зазнала фіаско перша спроба впровадити автофіксації, розпочата в 2008 р Тоді вирішили штрафувати власників автомобілів, незалежно від того, хто де-факто був за кермом і скоїв порушення. Але після численних судових розглядів Конституційний Суд прийняв рішення від 22.12.2010 №23-рп / 2010, яким заборонив таку практику.

Через п'ять років влада повторили спробу узаконити "листи щастя" і прийняла нинішній закон про автофіксації порушень ПДР. Як і в попередньому варіанті, він також покладає відповідальність на власника автомобіля. Противники такого механізму стверджують, що це явне порушення презумпції невинуватості. "Не можна притягати до відповідальності тільки за те, що людина володіє (причому законно) транспортним засобом, на якому здійснено порушення, і передав його в управління іншій людині (а таке право законом прямо передбачено). Вина конкретної людини в конкретному правопорушенні повинна бути доведена! це обов'язкова умова для будь-якої юридичної відповідальності ", - стверджує адвокат Вадим Володарський.

Прихильники "листів щастя" висувають свої аргументи. Головний недолік існуючої системи автофіксації порушень - неможливість достовірно ідентифікувати особу водія. Зате вирахувати власника простіше простого, оскільки кожен автомобіль має держномер і зареєстрований на певну особу. Тому саме такий механізм діє в багатьох країнах світу - Великобританії, США, Литві та ін. "Особа, яка володіє джерелом підвищеної небезпеки, зокрема автомобілем, несе за нього відповідальність. Якщо людина комусь передала свою машину, вона повинна розуміти, що буде відповідати, якщо водій порушить правила дорожнього руху. В такому випадку власник авто повинен буде пред'явити йому регресний позов ", - говорить керуючий партнер юридичної компанії" Де-Юре "Григорій Трипульський.

Але виникає питання: як з'ясувати, хто керував автомобілем під час фіксації порушення? Кожна країна вирішує це питання по-своєму. Наприклад, у Великій Британії відмову надати інформацію про водія, який скоїв порушення ПДР, є злочином, який карають штрафом в 1 тис. фунтів стерлінгів. У Литві через кожного порушення власника авто викликають до поліцейської дільниці. Проводяться процесуальні дії щодо з'ясування особи водія, досудовий захист, винесення і вручення постанови. В Естонії водіїв прямо зобов'язують зберігати дані про особу водія, який керував автомобілем, протягом шести місяців для подальших процесуальних дій у разі потреби.

В Україні ситуація складніша: власник авто може і не знати, хто їздить на машині, зареєстрованій на його ім'я. "В першу чергу проблеми торкнуться тих осіб, які продали свій автомобіль не по договору купівлі-продажу, а оформивши генеральну довіреність на нового власника і передавши технічний паспорт на транспортний засіб. У разі укладення подібних угод штрафи за порушення, допущені водіями транспортних засобів, будуть приходити колишнім власникам ", - говорить адвокат ЮФ" Ільяшев і Партнери "Іван Божко.

У невдалого власника авто залишиться кілька виходів. Перший - оскаржити в судовому порядку притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення, якого він не скоював. При цьому можна послатися на рішення Конституційного Суду України, який визнав покладання відповідальності на автовласника "за замовчуванням" порушенням такої конституційної гарантії, як презумпція невинності.

Другий шлях трохи простіший: згідно зі ст. 14-1 КУпАП власник авто може протягом 10 днів після отримання "листа щастя" звернутися в письмовому вигляді в Нацполіцію і повідомити, що за кермом у момент правопорушення знаходилася інша людина. На період розгляду відповідного питання процедура залучення до адміністративної відповідальності буде припинена. Однак виникне інша проблема: при порушенні правил дорожнього руху (на відміну від ДТП із залишенням місця події) ніякі слідчі дії не передбачені. Тобто поліція не буде шукати порушника, і робити це доведеться самому власнику авто. В іншому випадку він буде змушений сплатити штраф з власної кишені.

Пишіть листи

До цих пір неясно, як будуть розшукувати адресатів "листів щастя". Постанова про штраф власнику транспортного засобу має бути надіслана протягом трьох днів з дня його винесення. Відправляти його будуть Укрпоштою рекомендованим листом з повідомленням за адресою прописки власника авто, тобто незалежно від місця реєстрації автомобіля. "Згідно зі встановленими Кабміном правилами всі українці, які виїхали з дому більш ніж на 30 днів (на роботу, навчання і т. д.), Повинні зареєструватися на новому місці. Але, зрозуміло, ніхто масово не кинувся переоформляти реєстрацію місця проживання за новою адресою , і тим більше - міняти в зв'язку з цим свідоцтво про реєстрацію автомобіля ", - говорить адвокат адвокатського об'єднання" Солодко і партнери "Сергій Кишенько. Питань у такій ситуації може виникнути предостатньо. Яким буде статус постанови, якщо адреса виявився невірним, або власник автомобіля там не проживає? Яким чином поліція буде визначати фактичне місце проживання людей, тимчасово переміщених всередині держави? Але в МВС не поспішають пояснювати ці нюанси.

Плутанина дасть грунт для нових способів шахрайства. "У хід можуть піти підроблені постанови про притягнення до відповідальності, в яких будуть вказуватися сторонні реквізити. Оплата по ним піде, природно, не в державний бюджет, а в кишеню шахраям", - припускає Іван Божко. Юрист радить автовласникам звіряти реквізити, зазначені в "листах щастя", з даними, розміщеними на офіційних онлайн-ресурсах органів внутрішніх справ.

Також потрібно пам'ятати, що в цій постанові про притягнення до відповідальності за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, повинна міститися посилання з ідентифікатором доступу, по якій можна буде ознайомитися з фото- і відеоматеріалами.

Всі в суд!

Очевидно, що недосконалість законодавства дасть масу можливостей паралізувати роботу системи автоматичної фіксації порушень ПДР за допомогою судових позовів. "За словами глави МВС України Арсена Авакова, всього за шість годин тестового режиму на трьох камерах було зафіксовано порушень на суму штрафів близько 3 млн грн., А це вже близько 7 тис. потенційних позовів. Складно уявити, з якою завантаженістю доведеться зіткнутися районним судам , у повноваженні яких знаходиться розгляду подібних суперечок ", - говорить Іван Божко.

При цьому в МВС заявляють про зростання аварійності на дорогах: в порівнянні з минулим роком кількість ДТП в Україні збільшилася на 26%. За шість місяців минулого року в дорожньо-транспортних пригодах постраждало 9,9 тис. Осіб, а з початку цього року - 12,5 тис.

Техніка теж помиляється

Не варто списувати з рахунків технічний фактор: будь-який електронний прилад має певний відсоток похибок в роботі. Наприклад, в 2012 р в американському місті Балтімор неполадки в роботі п'яти камер автоматичної фіксації порушень стали причиною виписування близько 15 тис. штрафів на суму близько $ 600 тис. "Технічні характеристики обладнання, яке буде використовуватися в Україні (комплекс називається" Перфект-4 ") на сьогоднішній день невідомі. Але навіть якщо допустити, що похибка становитиме всього 0,5%, то при кількості автомобілів в Києві понад 1 млн на добу, число" без вини винних "водіїв буде дорівнювати 5 тис.", - говорить Іван Божко. Відсутність окремого технічного регламенту на контрольно-вимірювальні прилади, які використовуються для контролю за дотриманням правил дорожнього руху, дасть привід численним позовам для дискредитації показань розміщених на дорогах камер.

загрузка...
Еще одна новость

Купівля уживаного автомобіля в Україні стала помітно простішою

18.07.2016 г. в 08:36, autocentre

Про спрощення процедури оформлення купівлі/продажу вживаних автомобілів повідомив генеральний директор Всеукраїнської Асоціації автоімпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко на свій сторінці у Facebook. «Тільки що мені повідомили з МВС, що постанову Кабінету Міністрів України про зміну постанов КМУ №1388 та №1200 з метою дозволити торговельним організаціям…

Прочитать новость
И еще это можно почитать

Жара в Украине «расплавила дороги»

18.07.2016 г. в 08:36, 24tv

Дорожное покрытие нагрелось до немыслимой температуры. На одной из крупнейших дорог страны, температура асфальта составила +53 градуса в обеденное время, сообщает портал 24tv. Табло показало, как разогрелся асфальт: Такие данные показали на информационном табло, размещенном над дорогой. В то же время температура воздуха составляла +31 градусов.…

Прочитать новость
загрузка...

Больше новостей

загрузка...

© 2013-2018 AvtoVod
info@avtovod.org.ua

Закрыть
Нажмите «Нравится» и читайте автомобильные новости в Facebook!
Спасибо, я не хочу больше это видеть